Одеський оперний театр: історія, цікаві факти, репертуар
Одеський національний академічний театр опери та балету є найстарішим оперним театром України. Побудований на початку XIX століття, він був одним із кращих в Європі. Ініціатором будівництва оперного театру був градоначальник Одеси, герцог Арман де Рішельє. Завдяки йому, театральне життя Одеси веде свою історію з перших днів існування міста.
Одеський оперний театр – історія
Історія будівництва Одеського оперного театру сягає далекого 1810 року. У репертуарі того часу були комедії, трагедії, водевілі та комічні опери. Незабаром у оперному театрі зазвучали твори Дж. Россіні, В. Белліні, Д. Чімароза, Г. Доніцетті, Дж. Верді. Одеська публіка аплодувала Катерині Аматті, Аррігі та Анжеліці Каталані, Джузеппе Маріні, Катерині Патті-Баріллі, Жозефіні й Терезині Бромбілла, Понті дель Армі, Альде Бьянкі. Саме тут, вперше на території сучасної України, прозвучали такі відомі й популярні опери, як «Севільській цирульник» Дж. Россіні, «Лючія ді Ламмермур», «Любовний напій» Г. Доніцетті, «Тоска» Дж. Пуччіні.
У 1873 році відбулася пожежа, через яку театр згорів. Будівля оперного театру, яку ми бачимо сьогодні, була зведена 1887 року під керівництвом архітекторів Фердинанда Фельнера і Германа Гельмера. Побудована вона у стилі віденського бароко. Зразком послужила зведена раніше Дрезденська Опера архітектора Готфріда Земпера.
Унікальна акустика підковоподібного залу дозволяє доносити навіть шепіт зі сцени в будь-який куточок залу.
Центральний вхід спроєктували схожим на Тріумфальну Арку в Парижі, з боків розмістили скульптурні групи, символи Комедії та Трагедії. Трохи вище за — Орфей та Терпсихора, які «відповідають» за оперу та балет.
Над фасадом височить скульптурна група, що зображує одну з муз – покровительку мистецтва Мельпомену. Вона сидить у колісниці, запряженій чотирма розлюченими пантерами, які підкорені нею. Трохи нижче розташовані скульптурні групи, також сюжети з давньої міфології. Внизу, біля центрального входу, на високих постаментах встановлені дві скульптурні групи, що уособлюють Комедію та Трагедію: ліворуч - фрагмент трагедії Євріпіда "Іполит", праворуч - епізод нз комедії Аристофана "Птахи". За фронтоном будівлі, в нішах верхнього ярусу, встановлені бюсти Пушкіна, Глінки, Грибоєдова, Гоголя. Скульптури, завитки, візерунки — все це прикрашає Одеський театр опери та балету. Оперний теат є однією із головних визначних пам'яток Одеси та України. Комплекс, що складається з Оперного театру, Приморського бульвару та Потьомкінські сходи становить єдине ціле і є одним із найвідоміших архітектурних комплексів у країні.
Найкрасивіша частина будівлі – це зал для глядачів. Архітектура його витримана у стилі французького "рококо".
Зал оперного театру прикрашений різними ліпними орнаментами із тонкою позолотою. Особливий інтерес викликає стеля. В основу його композиції покладено чотири картини художника Лефлера у вигляді медальйонів. На них зображені сцени з творів Шекспіра: "Гамлет", "Сон літньої ночі", "Зимова казка" та "Як вам це сподобається". Вражає витонченістю ажурних деталей велика люстра у центрі стелі. У залі та у всіх ярусах багато різноманітних ліпних прикрас. З особливою витонченістю виконано ліплення в ярусах, бічних вестибюлях і вздовж сходів, що ведуть до лож. Оригінально та винахідливо зроблені всілякі світильники, канделябри та орнаменти бронзових інкрустацій. Мабуть, у жодному театрі немає виготовленої із таким смаком завіси, ескіз якої створив найбільший театральний художник А. Головін. Площа сцени 500 кв.
У театрі диригували композитори Петро Чайковський, Микола Римський-Корсаков, Сергій Рахманінов, Альфонс Цибулка, співали Енріко Карузо, Федір Шаляпін, Соломія Крушельницька, Антоніна Нежданова, Леонід Собінов, танцювали Анна Павлова, Катерина Гельцер, Ісідора Дункан та інші.
Одеський оперний театр – цікаві факти
- Оперний театр в Одесі є найбільшим театром в Україні.
- Одеський оперний театр є одним із найкрасивіших у світі.
- Тетр має унікальну акустику в глядацькому залі.
- Театр опери і балета в Одесі має найбільшу костюмерну, де зберігається більше 800 костюмів.
- Вага люстри в центрі залу становить 2 тони.
- Перший театр в Одесі було побудовано всього за 9 місяців. Театр, який ми бачимо, було побудовано за 3 роки.
- Зала прикрашена ліпними орнаментами з найтоншою позолотою. Малюнок орнаменту ніде не повторюється.
Квитки на спектаклі Одеського національного академічного театру опери та балету продаються у касі театру, ЦТК та її філіях.
КАССА ТЕАТРА
Тел.: +38048 780-15-09
Одеський оперний театр – цікаве місце в Одесі, куди варто піти хоча би один раз в житті. Сходити на виставу, подивитися на унікальну архітектуру, ознайомитись з історією та зануритись в особливу атмосферу театру.
Читайте також:
Куди піти з дитиною в Одесі
Куди піти в Одесі восени
Катки та ковзанки Одеси
Пляжі Одеси
Куди поїхати в Україні восени
Використані матеріали: https://operahouse.od.ua, Вікіпедія, TEA, Assedo, Alex Levitsky & Dmitry Shamatazhi, Alexostrov